english lang   česky lang2   français    deutsch
nadpis
   úvod
      prostředí
      ubytování
      termíny
   doprava
      vlastním vozem
      letecky
      zapůjčení vozu
   aktivity
      rybolov
      cyklistika
      turistika
      po moři motorovou lodí
      sběr lesních plodů
      koupání
      myslivost
      vodáctví
      mořský kajak
      relaxační pobyt
      návštěvy rašelinišť
      běžky
      brusle
      sněžný skútr
      program pro děti
   mapy
      obecná - Švédsko
      letecká - Palänge
   kam se vypravit
      okolí Palänge
      Norrbotten
      Finsko
      Norsko
   koupi domu
      vlastní dům ve Švédsku
   kontakt
      kontakt
  

 

 

Norrbotten je nejsevernější a nejkrásnější kraj Švédska. Kraj Laponské brány, jakoukoliv stavbou nedotčených řek Kalix a Törne, kraje sobů, nekonečných lesů a jezer. Rozlohou je větší než Česká republika, ale žije zde pouhých 250.000 obyvytel (z toho 70.000 v krajském městě).

Jokkfall
Nejkrásnější vodopád na řece Kalix a vyhledávaná lokalita pro lov lososů rybáři z celého světa. Lososi se zde zjara shromažďují a čekají na snížení průtoků vody v řece, aby mohli vodopád překonat. Při troše štěstí můžete lososy při jejich snaze překonat peřeje spatřit.

Storförsen
Největší kaskádovitý vodopád celého Švédska na řece Pite. Podél celého vodopádu je možné se procházet a stezka je upravená i pro tělesně postižené. V roce 1995 zde byl zaznamenán průtok 1200m3/s. A celkové převýšení „peřejí“ čítá 82 metrů…

Ledový hotel
Udělat hotel z toho nejběžnějšího, čeho je nad polárním kruhem v zimě nejvíce – sněhu a ledu - a ještě nechat svou stavbu každoročně roztát – to je projekt pravého vizionáře. A byl to  nápad, který dnes svého autora odměňuje desetimilionovými obraty. A určitě stojí za to. Překvapí vás rozlehlost stavby, počet pokojů i umělecká díla. Mnoho umělců si považuje za čest své ledové exponáty zde vystavit. V ledovém hotelu se ocitnete v zimní pohádce. A každý rok je jiná.

Lulea – gammelstad
Gammelstad (staré město) nebo spíš kostelní město. Vzhledem k tomu, že přespolní, kteří bydleli ve vzdálenosti nad 10 km, museli na mši jednou za 14 dnů a před pár set lety to mnohdy znamenalo jít pěšky v mrazu a sněhu, začali si věřící budovat kolem kostela malé „sruby“ určených pro přespání na mši. A postupně vzniklo kostelní město – dnes se 408 domečky. Památka chráněné UNESCO je ve Švédsku nejzachovalejší. Samotný kostel (stavba začala r. 1400) je kamenný a na dobu ve které vznikal a počet obyvatel, který ve zdejším kraji žil, překvapí svou velikostí. Projděte se malými uličkami a nechte se vtáhnout do atmosféry třeba doby vánoční mše před více než 500 lety pod polárním kruhem…Detail Detail


Detail Detail


Detail

  nahoru